Connect with us

UEFA Champions League

Harry Kane tregon se cili është motivi shtesë për përballjen ndaj Arsenalit

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 27 Second

Ylli i Bayern Munich, Harry Kane, ka thënë se ka një motiv shtesë për të që të fitojë sonte ndaj Arsenalit dhe triumfojë në Ligë të Kampionëve, pasi finalja do të zhvillohet në Wembley.

Kane shënoi nga pika e bardhë në barazimin 2:2 të skuadrës së tij në Emirates në ndeshjen e parë të përballjes çerekfinale të Ligës së Kampionëve me Topçinjtë dhe tani ata po përgatiten të presin të mërkurën mbrëma skuadrën e Mikel Artetës. Me një gjysmëfinale në linjë, kapiteni i Anglisë po ëndërron që gjigantët gjermanë të arrijnë në finale, e cila do të luhet në një terren të njohur të tij: Wembley.

Sulmuesi, i cili ka luajtur në Wembley shumë herë për Anglinë dhe Spurs gjatë viteve, tha për TNT Sports : “Motivimi është në pjesën e pasme të kokës se ka një shans për të luajtur një finale të Ligës së Kampionëve në Wembley, gjë që nuk është një rast që ndodh shumë shpesh. Sigurisht që këtu dua të provoj dhe të fitoj Ligën e Kampionëve, nuk do të kishte vend më të mirë për mua personalisht për ta fituar atë trofe. Por ka shumë hapa gjatë rrugës, shumë ndeshje të vështira për t’u luajtur, dhe hapi i parë është Arsenali.”

Dominimi i Bayernit në Bundesligë përfundoi fundjavën e kaluar kur Bayer Leverkusen arriti titullin historik. Skuadra e re e 30-vjeçarit mund të përfundojë pa trofe për herë të parë që nga sezoni 2011-12. Ky është shansi i tyre i fundit për të shpëtuar një sezon zhgënjyes.

RAPHAEL GUERREIRO BAVARIA MUNICH

Skuadra e Bayernit do të shpresojë të mposhtë Arsenalin që shpreson për titull në Premierligë në Allianz Arena për të krijuar një përballje me Manchester Cityn ose Real Madridin në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

UEFA Champions League

Karrica bën heroin në fund, Ballkani fiton me rikthim ndaj Santa Colomas

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 3 Second

Kampioni i Kosovës Ballkani ka bërë një rikthim fantastik për ta mposhtur skuadrën e Andorrës UE Santa Coloma, në ndeshjen e vlefshme për raundin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve.

Edhe pse ishin favorit të padiskutueshëm, skuadrës kosovare iu nevojit shumë punë për të fituar me rezultat 1:2 në fund.

Youssef El Ghazoui kaloi Coloman befasisht në epërsi, duke përfituar nga një top i bukur pas një gabimi të Lindon Emërllahut (25’).

Pas kësaj, Ballkani u këndell duke krijuar disa aksione të bukura por që s’arritën t’i finalizonin.

Ishte mbrojtësi Arbër Potoku që fitoi penallti pasi iu bë një ndërhyrje e rëndë në zonë, nga ku gjyqtari akordoi 11-metërsh, të cilën më pas e konkretizoi për mrekulli Emërllahu (42’).

Pjesa e dytë ishte shumë më e qetë. Dy skuadrat tentuan të krijonin raste por që rezultuan të jenë larg finalizimit.

Ballkani ishte më dominuese në posedim dhe golin e fitores e realizuan krejt në fund. Bernard Karrica me një super goditje pas asistimit të Kryeziut e la të shtangur portierin vendas (89’).

Ndeshja kthyese do të zhvillohet pas një jave në Podujevë, ku Ballkani tani është edhe më afër që ta bëjë historinë dhe të avancojë në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Kampionëve.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

UEFA Champions League

Rikthehet Champions, Ballkani luan ndaj Santa Coloma

Published

on

0 0
Read Time:33 Second

Kampioni i Kosovës në futboll Ballkani, sot do ta nis aventurën evropiane.

Me fillim nga ora 20:00 do ta zhvillojë ndeshjen e parë kualifikuese ndaj ekipit nga Andorra, UE Santa Coloma.

Loja do të jetë e vlefshme për rrethin e parë kualifikes në Champions League.

Ekipi i drejtuar nga Ilir Daja, do të mundohet që çështjen e fituesit ta zgjidh qysh në takimin e parë.

Ndeshja e kthimit luhet pas një jave në stadiumin “Zahir Pajaziti” në Podujevë.

Tek skuadra nga Suhareka ka pasur disa largime, por kampioni është fuqizuar me prurje të reja sivjet.

Mbetet të shihet nëse do t’ju ec gjithçka në rregull kampionëve të Kosovës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

UEFA Champions League

UEFA ndan grupet para shortit të Champions League, pritet përballje shqiptarësh në fazën kualifikuese

Published

on

0 0
Read Time:48 Second

Me mbarimin e Kampionatit Evropian të futbollit, për të mos thënë 5 ditë para finales së madhe do të rikthehen sërish sfidat e klubeve, ku më 9 korrik ekipet kampione të secilit shtet (që nuk ka një vend të garantuar në Champions League) do të nisin fazën kualifikuese, ku një ndër këto ekipe janë edhe kampionët tanë, të Egnatias.

Shorti për kualifikueset e Champions League do të hidhet ditën e martë dhe pjesë e tij janë edhe shumë ekipe shqiptare si Ballkani, Struga dhe Deçiçi i Tuzit dhe një ditë para shortit, UEFA ka ndarë edhe minigrupet për të lehtësuar proçesin e përzgjedhjes së skuadrave.

Kështu, grupi i parë është ndarë në dy pjesë, ku në pjesën e parë gjendet ekipi i Ballkanit, ndërsa në të dytën Egnatia dhe Struga, pra kjo do të thotë se mund të shohim një përballje midis skuadrave shqiptare që në fazën e parë kualifikuese, më saktë një përballje Ballkani-Egnatia, Ballkani-Struga ose Ballkani-Decic.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=