Connect with us

Kombetarja e Kosoves

Ademi optimist se Kosova e kalon grupin në Ligën e Kombeve

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 27 Second

Kombëtarja e Kosovës ka mësuar kundërshtarët për edicionin e katërt të Ligës së Kombeve. Dardanët janë përfshirë në Grupin 2 të Ligës C, ku janë edhe Rumania, Qipro dhe fituesi i ndeshjes Lituani/Gjibraltar.

Në tërheqjen e shortit të pranishëm ishin edhe presidenti i Federatës së Futbollit Agim Ademi, nënkryetari Bakir Burri, drejtori i Kombëtares, Muharrem Sahiti dhe zv/drejtori Samir Ujkani.

Ademi e ka vlerësuar shortin pozitiv, pasi tha se kemi të bëjmë me kundërshtarë të njohur, derisa ka thënë se synojnë ta fitojnë grupin.

“Janë ekipe që i njohim dhe sigurisht që presim rezultate të mira. Uroj që ekipi ynë të ketë sa më pak lëndime dhe të kemi ekipin standard gjatë këtij edicioni. Duke pasur parasysh formën e futbollistëve dhe suksesin që ata po e tregojnë me ekipet e tyre jam optimist. Shpresoj që atë formë të mirë nga klubet ata ta transferojnë edhe në ekipin kombëtar dhe të dalim triumfues. Besoj në ekipin tonë dhe është mirë që para fillimit të edicionit të Ligës së Kombeve do t’i kemi katër ndeshje miqësore, në të cilat trajneri ynë i ardhshëm do të ketë mundësi ta krijojë ekipin që do të jetë fitues i këtij grupi. Uroj që kjo të ndodhë dhe të ecim tutje në një rang më të lartë”, ka theksuar Ademi pas tërheqjes së shortit për faqen zyrtare të FFK-së.

Sa i përket përballjes së sërishme me Rumaninë dhe problemeve që Kombëtarja e Kosovës pati në Bukuresht, i pari i FFK-së shtoi:

“E njohim Rumaninë dhe e dimë si kemi kaluar atje. Por, ne do të fokusohemi vetëm në ndeshje, gjërat tjera do t’i menaxhojmë në mënyrën më të mirë të mundshme, natyrisht duke e pasur edhe kujdesin e UEFA-s”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Kombetarja e Kosoves

FIFA: Kosova bie për tri pozita, Shqipëria nuk lëviz

Published

on

0 0
Read Time:54 Second

Federata Ndërkombëtare e Shoqatës së Futbollit (FIFA) ka publikuar ranglistën e re të kombëtareve.

Kosova, sipas të dhënave të fundit, ka rënë për tri pozita, nga 102 ku ishte më 15 shkurt, në 105 në publikimin e sotëm.

Ndërkaq, Shqipëria ka mbetur në pozitën e njëjtë, atë të 66-tën.

Kosova në tri ndeshjet e fundit miqësore ka arritur një fitore dhe dy humbje. Armeninë e mposhti me rezultat minimal 1-0 si mysafir, ndërsa u mposht nga Hungaria dhe Norvegjia me rezultat 2-0 respektivisht 3-0.

Shqipëria në anën tjetër, nga katër miqësoret e zhvilluara nga marsi i këtij viti, ka arritur dy fitore dhe dy humbje, kurse në Evropianin që po zhvillohet aktualisht, deri më tani ka një humbje dhe një barazim.

Pozita e parë, e dytë dhe e tretë mbetet të pandryshuar, me Argjentinën, Francën e Belgjikën, kurse Brazili dhe Anglia i kanë ndërruar pozitat nga matjet e fundit, dhe aktualisht gjenden në pozitën 4, respektivisht të 5-të.

Në pozitën e 6 është Portugalia, e pasuar nga Holanda, Spanja, Kroacia dhe Italia, që përmbyllin top-10.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Kombetarja e Kosoves

Abdixhiku takohet me Zhegrovën: Potenciali i tij, aset kombëtar

Published

on

0 0
Read Time:17 Second

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku është takuar me futbollistin shqiptar, Edon Zhegrovën.

Ai thotë se Zhegrova është djalë i jashtëzakonshëm, dhe përveç talentit, ai po shijon e krijon majat e futbollit evropian.

Për takimet me Zhegrovën, Abdixhiku thotë se janë gjithnjë kënaqësi, si dhe shton se potenciali që ai ka, është një aset kombëtar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Kombetarja e Kosoves

Agim Ademi e përmirëson gabimin, tash e përmend pak Fadil Vokrrin, krahas ish-kryetarëve të tjerë

Published

on

0 0
Read Time:44 Second

As kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, e as shtëpia e futbollit kosovar dhe as Komiteti Ekzekutiv i FFK-së nuk e kishin përmendur legjendën e futbollit kosovar, Fadil Vokrri, në përvjetorin e tetë të pranimit të Kosovës në UEFA.

Injorimi i njeriut më meritor të pranimit të FFK-së në organizatën më të madhe të futbollit evropian kishte ngjallur reagime të ashpra në opinionin e gjerë, shkruan “Gazeta Express”.

E sot, me rastin e përvjetorit të tetë të anëtarësimit të Kosovës në FIFA, kreu i FFK-së e ka përmendur legjendën e futbollit, Vokrri, në një status në rrjetet sociale, krahas ish kryetareve tjerë të FFK-së.

Kësaj radhe edhe FFK-ja në një postim për 8-vjetorin e pranimit të Kosovës në FIFA e ka përmendur Vokrrin, të cilin nuk e përmendi fare ditë më parë në përvjetorin e Kosovës në UEFA.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=