Giresse ankohet: Po ballafaqohemi me lëndime – kundër Bjellorusisë duam vetëm fitoren

Trajneri i Kosovës në futboll, Alain Giresse ka folur në lidhje me përballjen e nesërme ndaj Bjellorusisë në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për Kampionatin Evropian, që do të mbahet në vitin e ardhshëm në Gjermani. Giresse, në konferencë, potencoi se do ta hedhë formacionin më të mirë të mundshëm, teksa theksoi se Milot Rashica është…

Read More

Rashica në dyshim për sfidën ndaj Bjellorusisë

Futbollisti i Kosovës, Milot Rashica është në dyshim për sfidën e nesërme ndaj Bjellorusisë në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për Kampionatin Evropian. Kështu tregoi trajneri Alain Giresse, në konferencë për shtyp, i cili theksoi se gjendja e tij do të përcjellet në stërvitjen e fundit. Ndërkohë, trajneri francez theksoi se Mirlind Kryeziu do të jetë…

Read More

Reagon Arbnor Muja pas deklaratave të Giresses: Nuk kërkova të jem titullar, s’lejoj të më njëlloset emri

Sulmuesi i Royal Antweript, Arbnor Muja ka deklaruar se Alain Giresse ka gënjyer në konferencë për shtyp duke thënë se nuk kërkoi të ishte titullar në ndeshjet e qershorit. Tekniku francez të premten tha se Muja kishte kërkuar të ishte titullar në të dy ndeshjet e qershorit, gjë të cilën ai nuk e pranoi prandaj…

Read More

Giresse shpjegon pse nuk e thirri Mirlind Dakun dhe mungesën e Zenelit e Hadergjonajt

Trajneri i Kosovës, Alain Giresse, ka thënë se Mirlind Daku nuk po thirret në ekipin kombëtar pavarësisht formës së lartë për shkak të konkurrencës së madhe. Duke folur të premten në një konferencë për media para dy ndeshjeve vendimtare të Kosovës kundër Rumanisë dhe Bjellorusisë në Grupin I kualifikues për Euro 2024, trajneri francez u…

Read More

Zvicra e fton Bislimin, kosovarin që e refuzoi fanelën e “Dardanëve”

Selektori i Zvicrës, Murat Yakin ka bërë disa ndryshime në listën e të ftuarve për ndeshjet e qershorit. Në këtë ndryshim ka përfituar Uran Bislimi, futbollisti që muaj më parë refuzoi fanelën e Kosovës. Bislimi do të zëvëndësoj Embolon që ka pësuar lëndim në stërvitje. Bislimi është 23 vjeçar ndërsa luan te Lugano në Zvicër.

Read More

Kosova nis përgatitjet për ndeshjet e qershorit, shtatë futbollistë në stervitjen e parë

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll, ka nisur përgatitjet për dy ndeshjet e mujit qeshor kundër Rumanisë dhe Bjellorusisë, të vlefshme për kualifikimet e “Euro 2024”. Trajneri Alien Giresse sot ka mbajtur stërvitjen e parë të grupit, u zhvillua në Kampin Nacional në Hajvali. Në ditën e parë në stërvitje morën pjesë shtatë futbollistë: Arijanet Muric,…

Read More

Dalin në shitje biletat për ndeshjen Kosova – Rumania, këto janë çmimet

Federata e Futbollit e Kosovës njofton opinionin se biletat për ndeshjen Kosova – Rumania, në kuadër të kualifikimeve për Euro 2024, e cila zhvillohet më datë 16 qershor 2023, në orën 20:45, në stadiumin “Fadil Vokrri”, sapo kanë dalë në shitje. Ato mund t’i blini përmes platformës online në linkun e mëposhtëm. LINK Çmimet e…

Read More

Dy shqiptarë ngjisin Lusanne Ouchy në elitën e futbollit zviceran për herë të parë në histori

Lusanne Ouchy siguroi ngjitjen në elitë falë rezultatit të përgjithshëm 6-2 ndaj Sion-it, të Paolo Tramezzanit, ish-asistenti i Gianni De Biasi, që kështu bie në Challenge League. Në ndeshjen e dytë, atë të kthimit Lusanne triumfoi 4-2 dhe protagonist absolut ishte Liridon Mulaj me dy gola gjithashtu edhe Alban Ajdini gjeti rrugën e rrjetës. Ashtu…

Read More