AdBlock Detected

It looks like you're using an ad-blocker!

Our team work realy hard to produce quality content on this website and we noticed you have ad-blocking enabled.

Verstappen kampion bote në Formula 1

0 0
Read Time:1 Minute, 14 Second

Piloti i Red Bull, Max Verstappen ka fituar garën për Çmimin e Madh të Japonisë dhe shpallet kampion i këtij edicioni në Formula 1.

Max arriti të triumfojë në një terren tejet të vështirë të Çmimi të Madh të Japonisë.

Pas shumë ndërprerje të garës për shkak të motit, belgu arriti që në fund të fitojë.

Piloti i Red Bull dominoi një ngjarje të kufizuar dhe të diskutueshme në Suzuka, por që në fund u mbyll mirë.

Megjithatë, një penallti me 5-të pas garës për nënkampionin Leclerc – që u gjykua se e kishte shtrydhur Sergio Perez tej mase nga këndi i fundit – e la pilotin e Ferrarit pas meksikanit për t’i dhënë Verstappen kampionatin.

Leclerc kishte shijuar nisjen më të mirë, pavarësisht nga shtrëngimi i kufizuar, për t’u tërhequr përkrah Verstappen. Mirëpo, piloti i Red Bull arriti të mbajë vijën dhe për të rimarrë vendin e parë me vendosmëri.

Ndërkohë, pati një sërë incidentesh pasi hasën në dukshmëri të kufizuar dhe kontroll të ulët.

Pas shumë ndalesave gara përfundoi me Verstappen si fitues dhe kampion për herë të dytë në Formula 1.

Në vendin e dytë u pozicionua Sergio Perez, kurse në pozitën e tretë Charles Leclerc.

Louis Hamilton arriti të zë pozitën e pestë.

Kurse gara për Carlos Sainz u mbyll më herët, për shkak të rrokullisjes së rrezikshme me bolid.

Kur kanë mbetur edhe katër gara të tjera, tashmë dihet kampioni i ri në Formula 1 dhe është Max Verstappen.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Resize text-+=