Connect with us

UEFA Champions League

S’ka më fazë të grupeve- Këto janë ndryshimet që do të bëhen në Ligën e Kampionëve që nga sezoni i ardhshëm

Published

on

0 0
Read Time:59 Second

Kompeticioni më i rëndësishëm në botë Liga e Kampionëve nga sezoni i ri 2024/25 nuk do të ketë më fazë të grupeve.

Që shumë vite, në Ligën e Kampionëve kanë qenë tetë grupe me nga katër skuadra, që nënkupton se 32 skuadra do të “luftonin” për titullin e kampionit të Evropës.

Megjithatë, UEFA ka ndryshuar këtë sistem duke e rritur numrin në 36 sosh, andaj edhe faza e grupeve do të zëvendësohet me të ashtuquajturën “faza e ligës”.

Secila skuadër do t’i zhvillojë tetë ndeshje, katër në shtëpi dhe katër si mysafir, që është një më shumë se ato që realizoheshin në fazën e grupeve.

Skuadrat që renditen në pozitat 1-8 do ta sigurojnë direkt kualifikimin për raundin e 16-të më të mirëve, kurse ato që renditen në pozitat 9-24 do të përballen me njëra tjetrën në një play-off nokauti.

Kurse, skuadrat që do të renditen 25-36 do të eliminohen përfundimisht nga kompeticioni.

E njëjta do të ndodhë edhe me kompeticionet e tjera si Liga e Evropës dhe Liga e Konferencës, vetëm se te kjo e fundit secila skuadër do t’i zhvillojë vetëm gjashtë ndeshje në fazën e ligës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

UEFA Champions League

PSG-së i kthehen dy yje në skuadër për ndeshjen ndaj Barcelonës

Published

on

0 0
Read Time:19 Second

Pasi humbi ndeshjen e parë për shkak të pezullimit, Luis Enrique rikuperon Achraf Hakimi për ndeshjen e nesërme në Chanpions League.

Në skuadër është rikthyer edhe mbrojtësi tjetër i krahut, Nordi Mukiele.

Një nga problemet kryesore të ndeshjes së parë ishte mungesa e mbrojtësve natyralë të krahut në skuadrën franceze.

Vetëm Presnel Kimpembe do të jetë jashtë për të provuar rikthimin ndaj Barcelonës.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

UEFA Champions League

Sot hidhet shorti i Ligës së Kampionëve

Published

on

0 0
Read Time:18 Second

Sot duke filluar nga ora 12:00 do të hidhet shorti i Ligës së Kampionëve.

Real Madridi, Barcelona, Manchester City, Bayern Munichu, Paris Saint-Germaini, Arsenali, Atletico Madridi dhe Borussia Dortmundi janë ekipet të cilat janë kualifikuar për këtë fazë.

Ndërsa finalja e Ligës së Kampionëve për këtë sezon do të mbahet në Londër në stadiumin “Wembley”, më 1 qershor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

UEFA Champions League

Goli “dardan” nuk mjafton, Barça rikthehet pas 4 vitesh në çerekfinalet e Champions League

Published

on

0 0
Read Time:52 Second

Nuk mund të kishte mbyllje më të bukur të mbrëmjes. “Katalanasit” e Barcelona kanë zhvilluar performancë magjike mbrëmjen e kësaj të marte, teksa në “Estadi Olimpic Lluis Companys” kanë mundur me rezultatin e thellë, 3 me 1, kampionët në fuqi të Italisë, Napoli, në sfidën e kthimit të fazës së 1/16-ve, të Champions League, duke avancuar në fazën tjetër.

Goli “dardan” i Amir Rrahmanit nuk mjaftoi për të mbajtur italianët në lojës, teksa për djemtë e teknikut Xavi, Fermin Lopez, Joao Cancelo e “bomberi” polak, Robert Leëandoëski dërguan topin në rrjetën e Alex Meret, në minutat 15’, 17’ e 83’, duke siguruar pas plot katër vitesh kalimin për në çerekfinalet e kompeticionit më të rëndësishëm për klube në Evropë.

Kështu, me rezultatin e përgjithshëm 4 me 2, “Katalanasit” tashmë presin shortin e së premtes, për të mësuar emrin e kundërshtarit të radhës, në UEFA Champions League, teksa deri më tani si kundërshtar mund të ketë emra të mëdhenj të futbollit evropian, si Bayern Munich, Manchester City e Paris Saint-Germain. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=