Connect with us

Superliga e Kosoves

Prishtina ankesë për shtyrjen e ndeshjës ndaj Ballkanit

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 58 Second

Sfida mes Ballkanit dhe Prishtinës, ishte paraparë që të zhvillohet më 30 tetor, por kjo ndeshje është shtyrë nga Komisioni i Garave i Albi Mall Superligës.

Orari për zhvillimin e këtij takimi që i takon xhiros së 13-të të Albi Mall Superligës nuk është caktuar ende.

Komisioni ka dhënë një arsyetim se Ballkani luan në mesjavë ndeshjen në Ligën e Konferencës ndaj Slavia Pragës.

Sipas FC Prishtinës, shtyrja e takimit mes Ballkanit është ndërhyrje direkte në ndershmëri të garës dhe favorizim për ekipin nga Suhareka.

“Ballkani të enjten do ta vazhdojë aventurën në Evropë, ndërsa suksesi i tyre do të na bëjë të gjithëve krenar, siç na ka bërë deri më tash, por FC Prishtina dhe klubet e tjera në Kosovë nuk e kanë luksin që të presin derisa skuadra suharekase të çlodhet për të zhvilluar një ndeshje derbi dhe të fortë siç kanë qenë ndeshjet në vitet e fundit me Prishtinën”.

“Kjo shtyrje na duket e çuditshme edhe për faktin se skuadra e Ballkanit ndaj Slavia Pragës luan në Prishtinë dhe nuk do të ketë udhëtime të gjata jashtë vendit”.

“Kujtojmë se Ballkani deri më tash i ka zhvilluar garat në Superligë edhe pas hyrjes në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Ballkani si fillim është përballur me CFR Cluj më 08.09.2022 e tre ditë më pas ka luajtur në Superligë me Dritën më 11.09.2022”.

“Me Slavia Pragën ka luajtur në udhëtim më 15.09.2022 derisa katër ditë më pas (19.19.2022) e ka sfiduar FC Ferizajn. Dallimi tre ditë ka qenë edhe me ndeshjet Sivasspor – Ballkani (06.09.2022) dhe Ballkani – Malisheva (09.09.2022) si dhe duelet Ballkani – Sivasspor më 13.10.2022 e Drenica – Ballkani më 16.10.2022”.

“Përjashtim në këtë rast bënë Prishtina, të cilës i kërkohet shtyrja e ndeshjes, jo për një ditë mirëpo për kohë të pacaktuar!”.

“FC Prishtina gjithashtu shpreson se Komisioni i Grave në të ardhmen do t’i bëjë më mirë llogaritë pasi që në fillim të edicionit është njoftuar se ndeshja FC Ballkani – FC Prishtina do të zhvillohet më 27.10.2022, ndërkohë që më 24.10.2022 sërish e kemi dërguar orarin ku keni konfirmuar se ndeshja do të zhvillohet më 30.10.2022, e një ditë më pas (sot) njoftohemi se përballja me Ballkanin është shtyrë për kohë të pacaktuar”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Superliga e Kosoves

Batatina thotë se është duke përgatitur një projekt gjigand rreth stadiumit të Llapit: Përmban kritere evropiane

Published

on

0 0
Read Time:2 Minute, 0 Second

Llapi së shpejti do të bëhet me stadium të ri që do të ketë dhe kritere evropiane.

Kështu të paktën ka thënë trajneri i skuadrës së Llapit, Tahir Batatina, raporton kp.

Batatina e zbuloi në detaje “projektin gjigant” për ta ndërtuar një stadium të ri në Llap, pasi qëllimi i tij është që Kombëtarja e Kosovës të luajë ndeshjet edhe në Llap dhe jo vetëm në Prishtinë. Stadiumi pritet t’i ketë 12 mijë ulëse.

“Sa i përket stadiumit gjigant që do ta ketë Llapi, mendoj që në momentin që Kuvendi Komunal më mbështet, jemi në bisedime për ta ndarë një parcelë me skuadrën e Llapit, do të thotë jam duke u përgatitur që ta bëjë një projekt shumë gjigant, një projekt i cili do të thotë një stadium me kriteret evropiane ku do të mund të luajnë të gjitha ndeshjet edhe të kombëtares sonë. Qëllimi im është që Llapi duhet ta ketë një stadium që do të luajë edhe kombëtarja në Llap, jo vetëm në Prishtinë, një stadium me 12 mijë ulëse për të cilin shumë shpejtë presim që të ndahet parcela dhe unë kam biseduar me njerëz nga Ministria, nga Federata edhe nga Kuvendi Komunal që më ka mbështetur këtë projekt. Besoj që projektin do ta ndajmë bashkërisht, investime edhe nga UEFA e FIFA, në të cilat kam njerëz që kam biseduar dhe më kanë kërkuar që në momentin që ndahet parcela dhe dorëzohet projekti, do të mundohen të ndajnë pjesën e mjeteve financiare”, tha Batatina.

Po ashtu, Batatina bëri të ditur se stadiumi aktual “Zahir Pajaziti” në të ardhmen do t’i shërbejë akademisë së klubit, ndërsa thumboi skuadrat rivale duke thënë “deri sa t’i përfundojnë skuadrat tjera stadiumin e parë, Llapi do të ketë stadiumin e dytë”.

“Një gjë e tillë do të bëhet shumë shpejtë, besoj që nëse më përkrah Komuna me parcelën dhe të na e ndajë zyrtarisht, ndoshta deri sa t’i përfundojnë skuadrat tjera stadiumin e parë, Llapi do të ketë stadiumin e dytë, një stadium gjigant për arsye që në këtë drejtim do të fillojnë edhe punimet, edhe mirëpres do të thotë që Llapi ta ketë stadiumin gjigant me 12 mijë ulëse, e meriton. Ky stadium i cili është këtu (Zahir Pajaziti) do të na shërbejë në momente të caktuara për akademinë e futbollit, sepse Llapi tashmë do të jetë një lokomotivë e dytë e Kosovës”, tha Batatina.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Superliga e Kosoves

Batatina: Titullin ia uroj Kabashit, jo Ballkanit

Published

on

0 0
Read Time:50 Second

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina e ka uruar presidentin e klubit të Ballkanit, Arsim Kabashi, pasi ekipi nga Suhareka u shpall kampion në Podujevë pas fitores 0-1 ndaj Llapit.

Batatina tha se gabimet që kanë ndodhur në Gjilan kanë ndikuar që Llapi të mos shpallet kampion, por tha se objektivi tash mbetet që Llapi të paraqitet sa më mirë në Evropë.

“Jemi të kënaqur me angazhimin e lojtarëve por mendoj se Arsim Kabashi u bë kampion e jo Ilir Daja. Dua të bëhem kampion me meritë. Ballkanit i uroj fitoren, por ia uroj Astrit Kabashit sepse ai është bërë kampion”.

“Gabimet që kanë ndodhur në Gjilan kanë ndikuar që të mos shpallemi kampion dhe objektivi im dhe i skuadrës është të dalim në gara të Evropës sa më mirë”, tha Batatina.

Ai më tej foli edhe për finalen e Kupës së Kosovës ku do të ndeshen Prishtina e Ballkani, për të cilën tha se “mendoj që Prishtina e meriton Evropën, e jo një lagje si Malisheva”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Superliga e Kosoves

Ballkani shkruan historinë, e fiton tri herë rresht titullin

Published

on

0 0
Read Time:30 Second

Ballkani është shpallur kampion për herë të tretë rresht në Superligën e Kosovës në futboll.

Ekipi i Ilir Dajës e ka mposhtur Llapin në “Zahir Pajaziti” me rezultat minimal prej 0-1 me golin e Bernard Karricës në minutën e 73-të të takimit pas një gabimi nga Trimor Selimi i Llapit.

Llapi deri në fund të takimit nuk arriti që të bënte më shumë, duke mbetur kështu në vendin e dytë në tabelë.

Kjo është hera e tretë rresht që Ballkani bëhet kampion i Kosovës në Superligë, e që këtë gjë e kishte arritur vetëm Besa vite më parë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=