Connect with us

Serie A

“Më shohin jashtë Juves”, dorëzohet Allegri, mediat zbulojnë projektin e ri të Elkann

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 42 Second

Ishte një sezon që po shkonte drejt dështimit total, por në fund Juve e mbyll me trofe. Pasi siguruan prezencën në Champions League, “Zonja e Vjetër” triumfoi edhe në finalen e Kupës së Italisë, për Allegrin ky ishte trofeu i tij i 5-të, një rekord personal. Pavarësisht se ishte shpërthyes përpara dhe pas përfundimit të finales, Allegri në fund u shfaq i lumtur për këtë trofe:

“Jam shumë i lumtur për djemtë, bënë një punë të mirë duke i dhuruar tifozëve dhe shoqërisë pak gëzim. Të fitosh nuk është kurrë e lehtë, por kjo është në ADN e Juves”, theksoi Allegri duke bërë më pas një koment të qartë në lidhje me të ardhmen e tij në krye të ekipit:

“Të shumtë janë ata që më shohin jashtë Juves. Nëse vitin tjetër nuk do të jem më trajner i kësaj skuadre do të kem lënë një ekip të fortë dhe fitues. Shoqëria do të bëjë vlerësimet e veta, ka të drejtë të vendos, ka të drejtë të ndryshojnë trajner dhe lojtarë”, theksoi trajneri i “Zonjës së Vjetër” duke u ndalur më pas te reagimet e tij, ndaj gjyqtarit dhe ndaj drejtorit sportiv:

“Në fund të ndeshjes po festoja me skuadrën. Unë e respektoj shoqërinë dhe drejtuesit. Juve duhet të fitojë, pjesa tjetër nuk ka rëndësi. Në fund të ndeshjes doja thjesht të festoja me djemtë e mi të cilët kanë zhvilluar një sezon të rëndësishëm. Pas humbjes kundër Inter kaluam tre muaj ku lëkura u bë shumë e rëndë, por në fund arritëm atë që duhej, Champions dhe Kupën e Italisë”, përfundoi Allegri.

 

 

Mediat italiane e bëjnë të kryer largimin e tij, madje La Repubblica zbardhi fjalët e Allegrit drejtuar drejtuesve: “Keni një vit që e dini dhe nuk e treguat të vërtetën”. E vërteta sipas mediave është se Juventus e ka mbyllur me Thiago Motta-n do të jetë ai trajneri i ri i Juves, ndërsa në Torino do të qëndrojnë Vlahovic dhe Chiesa, parimisht kanë gjetur akordin total për të rinovuar kontratat e tyre respektive.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Serie A

“Fatkeqësi për Serie A-në”: Ish-shefi i ligës italiane kritikon largimin e mundshëm të Calafiorit në Premierligë

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

Ylli i Italisë, Riccardo Calafiori, është afër një transferimi te Arsenali dhe ish-drejtori sportiv i Serie A-së, Walter Sabatini e ka kritikuar një gjë të tillë.

Ndjekja e Calafiorit nga Arsenali ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme, me klubin që nuk ka arritur një marrëveshje për tarifën e transferimit. Alessandro Lucci, agjenti i Calafiorit, ka qenë i rëndësishëm në negocimin e marrëveshjes me Gunners duke tejkaluar konkurrentët si Bayer Leverkusen, Chelsea dhe Juventus në garën për të nënshkruar me mbrojtësin e talentuar, i cili vlerësohet në 45 milionë euro (38 milionë funte/49 milionë funte).
Riccardo Calafiori Bologna Juventus 20052024

Arsenali i ka paraqitur Calafiorit një vizion afatgjatë që thuhet se e tërheq lojtarin më shumë sesa ofertat nga klubet e tjera të interesuara. Ai është shfaqur si një lojtar kyç për Bologna që nga transferimi i tij nga skuadra zvicerane Basel vitin e kaluar. Mbrojtësi bëri debutimin e tij me kombëtaren në fillim të qershorit dhe luajti në të tre ndeshjet e Italisë në fazën e grupeve të Euro 2024 ndërsa mungoi gjatë humbjes së tyre ndaj Zvicrës javën e kaluar.

Në një intervistë të fundit për Radio Sportiva, siç raporton TMW, Sabatini ndau shqetësimet e tij për humbjen e një lojtari të kalibrit të Calafiorit në Serie A.

“Është një fatkeqësi kur lojtarë të rinj e të fortë si ai largohen nga liga jonë”, u ankua Sabatini.

“45 milionë euro si vlerësim është një shumë e madhe, por mbrojtësit paguhen edhe më shumë. Mendoj se është minimumi për dikë si ai: këmbëngulës, fizikisht imponues, autoritar dhe me personalitet në lojë. Të kujtojmë se çfarë bëri në minutën e 96-të kundër Kroacisë: ai doli me topin në këmbë, vrapoi dyzet metra, mori mbrojtjen dhe pasoi topin. Këto janë lojëra që i bëni vetëm nëse keni cilësi dhe kurajo dhe guximi për të rrezikuar dhe për të ekzekutuar aksionin është diçka që vetëm lojtarët e mëdhenj mund ta bëjnë.”
Arteta-Arsenal

Për Arsenalin, blerja e Calafiorit përfaqëson një investim strategjik në linjën e tyre mbrojtëse. Fokusi i klubit në nënshkrimin e lojtarëve të rinj dhe të talentuar përputhet me objektivat e tyre afatgjata për të ndërtuar një skuadër të fortë dhe konkurruese. Italiani mund të bëhet vërtet nënshkrimi i parë veror i Topçinjve në atë që Mikel Arteta ka premtuar se do të jetë një dritare “agresive” për klubin e Londrës së Veriut.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Serie A

Marotta përjashton mundësinë e dy transferimeve shumë të përfolura te Interi

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

Presidenti i Interit, Beppe Marotta, ka konfirmuar se Tajon Buchanan ka kaluar operimin me sukses, por ka përjashtuar mundësinë e transferimit të Marcos Alonsos dhe Albert Gudmundsson.

Marotta foli me gazetarët para shpalljes së listës së ndeshjeve të Serie A për sezonin 2024/25.

Mbrojtësi i krahut të djathtë i zikaltërve, Buchanan, pësoi një dëmtim të rëndë të tibisë ndërsa ishte në detyrë ndërkombëtare me Kanadanë dhe pritet të qëndrojë jashtë fushës për më shumë se katër muaj.

“Na vjen keq sepse ai është një djalë i ri, por kemi informacione se operacioni ishte i suksesshëm”, tha Marotta, cituar nga Gazzetta.

“Do të shohim se çfarë të bëjmë, por skuadra mbetet shumë konkurruese.”

Kjo do të thotë se Interi nuk po kërkon ende një zëvendësues.

“Kam lexuar shumë emra, duke përfshirë ata të Marcos Alonso dhe Gudmundsson, por sot i përjashtoj. Skuadra jonë është tashmë e fortë.”

Presidenti i Genoas, Alberto Zangrillo, nga ana tjetër, pohoi se Interi ishte i interesuar për Gudmundsson, por donte ta nënshkruante atë “falas” kështu në huazim me një opsion për ta blerë.

Lautaro Martinez me siguri do të qëndrojë në Inter dhe do të nënshkruajë një kontratë të re me gjigantët e Serisë A pas kthimit të tij nga Kupa e Amerikës, ndërsa portieri i Genoas, Josep Martinez po kalon testet mjekësore me zikaltrit.

“Ne jemi të lumtur që Lautaro do të qëndrojë dhe që ai është lideri ynë. Ai ka cilësi të mëdha njerëzore dhe do ta mbajë fanellën e Interit edhe për disa vite”, përfundoi Marotta.

Inter dhe Genoa do të takohen në Stadio Ferraris në ndeshjen e parë të Serie A të sezonit 2024-25.

Derbi i parë 2024-2025 della Madonnina do të zhvillohet shumë shpejt me Interin dhe Milanin që do të takohen në xhiron e 5-të.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Serie A

Sot zbulohet kalendari i ndeshjeve të Serie-A

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 14 Second

Kalendari i ndeshjeve për sezonin 2024/25 të Serisë A do të zbulohet sot, me turneun që do të zgjasë nga 17 gushti deri më 25 maj dhe ndeshjet do të përhapen më shumë se kurrë më parë në më shumë se dy ditë të fundjavës.

Kjo gjithashtu përfaqëson fillimin e një epoke të re, pasi pas dy dekadash të drejtat e sponsorizimit ndryshojnë nga TIM në Enilive, kështu që deri në vitin 2027 liga do të quhet zyrtarisht Serie A Enilive.

Sezoni nis në fundjavën e 17 gushtit dhe përfundon më 25 maj 2025. Pushime për ndeshjet ndërkombëtare ka në fundjavat e 8 shtatorit, 13 tetorit, 17 nëntorit dhe 23 marsit.

Vetëm një raund i mesjavës është planifikuar për 30 tetor dhe gjatë periudhës së Krishtlindjeve do të ketë ndeshje në datat 22 dhjetor, 29 dhjetor dhe 5 janar.

Edhe një herë, është një kalendar asimetrik, që do të thotë se gjysma e dytë e sezonit nuk është thjesht një pasqyrë e të parit, por një renditje krejt e re e ndeshjeve. Janë mjaft kritere për shortin, pasi nuk mund të ketë derbi vendas në raundin e parë, të fundit apo mesjavës.

Skuadrat në Ligën e Kampionëve nuk mund të përballen me kundërshtarë që janë në Ligën e Evropës ose Ligën e Konferencës në raundet e mëposhtme: Java 5, 6, 22, 25, 28, 32 dhe 35.

Lojërat do të shpërndahen më shumë në çdo raund, kështu që vetëm një herë do të zhvillohen dy ndeshje njëkohësisht.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=