Connect with us

Home

Kryetari i Dardanëve : Mos e përdorni Kosovën si mjet për qellime tjera

Published

on

0 0
Read Time:2 Minute, 11 Second

Kryetari i tifo-grupit të ‘Dardanëve’, Luli Berisha ka reaguar sërish në rrjetin e tij social.

Para disa ditësh u njoftua se Mendon Berisha dhe Adrion Pajaziti lanë grupmoshat e kombëtares së Kosovës, për t`iu bashkuar Shqipërisë.

E, largimin e Mendonit drejt Shqipërisë e komentoi edhe babai i tij, duke thënë se djali i tij nuk ka bërë ndonjë tradhti, por thjesht ka zgjedhur të luajë për kombëtaren shqiptare.

Pas deklaratës së prindit të lojtarit, ka reaguar edhe kryetari i tifo-grupit, duke i quajtur tradhtarë të dy futbollistët.

Por, sot ai ka folur sërish duke thënë se secili që përdor Kosovën e përdor si mjet për qëllime të tjera dhe është i lig dhe nuk ka të bëjë kjo situatë me kombëtaren shqiptare.

“Te fillojmë nga e para. Tradhti është nëse dikush ik nga Kosova pa asnjë sqarim dhe arsye. Tradhti është nëse e përdorë Kosovën për qëllime tjera. Tradhti është nëse e përdorë Kosovën për të marrë favore diku tjetër. Tradhti është nëse Kosovën e sheh si projekt kalimtar, disa mujor, deri kur të plotësohen kushtet diku tjetër. Të gjitha këto elemente i kanë plotësuar dy të mjerët që u larguan.

Në këtë kam aluduar për tradhti. Kjo është tradhti. Secili që Kosovën e përdorë si mjet për qëllime tjera, është i ligë. Këtu asgjë s’ka të bëjë me Shqipërinë”.

Tutje, ai u shpreh se te Shqipëria mund të shkojnë të gjithë, por si burra dhe me sjellje te hijshme dhe se kombëtarja ka nevojë për futbollistë që e përfaqësojnë vendin e jo interesat personale te tyre.

“Te Shqipëria le të shkojnë të gjithë, por si burra apo me sjellje të hijshme. Askush nuk do t’i sulmoj. Gjithashtu, si të pabesë uroj që të mos vijnë askush te Kosova nga Shqipëria. Kemi nevojë për njerëz që përfaqësojnë vendin tonë, jo për të atillë që përfaqësojnë interesat e menaxherëve dhe të prindërve të pangopur pas shantazheve.

Diçka ta keni të qartë: në çdo vështirësi, në çdo thirrje për t’iu përgjigjur atdheut dhe vetë Shqipërisë, të parët do të jemi ne që sot po mbrojmë interesin e Kosovës e kurrsesi ju që shani, e që askush nuk e di se kush ishit në kohë lufte, në orët vendimtare për të.

Mund të jem me gabime, mund të kem bërë mëkate, por për patriotizëm dhe atdhedashuri ligjërimet të më jepen në rrjete sociale nga disa matrapazë, nuk i toleroj.

Janë disa teste që jepen një herë në jetë, por janë të patjetërsueshme. Ai i imi është dhënë kur digjej Kosova nga armiku, duke marrë guximin të paraqitem në fron, me emblemën e UÇK-së”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Home

Rumania triumfon bindshëm ndaj Ukrainës

Published

on

0 0
Read Time:49 Second

Kombëtarja e Rumanisë ka shënuar fitore bindëse ndaj Ukrainës.

Edhe pse ishte pritur që të ishte ndeshje mjaftë e barabartë, rumunët triumfuan me rezultat të thellë 3:0.

Nicolae Stanciu me një eurogol nga distanca i dha epërsinë Rumanisë (29’).

I njëjti ishte afër të shënonte ndoshta golin e karrierës, duke tentuar nga rivendja këndore, megjithatë traversa e shpëtoi Lunin.

Rumania vazhdoi me të njëjtin ritëm edhe në pjesën e dytë, për të shënuar edhe dy herë për pikët e plota.

Fillimisht Razvan Marin shënoi një supergol nga distanca, ku lunin bëri një ndërhyrje të dobët (53’).

Ndërsa, vetëm katër minuta më vonë Denis Dragus shënoi nga afërsia për ta vulosur fitoren pas një asistimi të Dennis Man (57’).

Rasti i vetëm i Ukrainës që vlen të ceket ishte i Mykhailo Mudryk, por ky i fundit gjuajti mbi traversë.

Kësisoj, Rumania bëhet lider në grupin E me tre pikë, derisa Ukraina renditet në fund pa pikë. Në këtë grup gjenden edhe Belgjika dhe Sllovakia.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Home

FIFA e prerë, nuk do të ketë kartonë të kaltër

Published

on

0 0
Read Time:40 Second

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ka përjashtuar mundësinë e përdorimit të kartonit të kaltër.

Një plan ishte krijuar nga disa ligjvënës të futbollit për një karton të ri për t’u bashkuar me kartonët e tjetër të verdhë dhe të kuq.

Megjithatë, Infantino hodhi poshtë idenë e përdorimit të kartonit të kaltër në futbollin profesionist.

Duke folur në Skoci, përpara takimit të së shtunës të Bordit të Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) në Loch Lomond, ai tha: “FIFA është plotësisht kundër kartoni të kaltër”.

“Kartoni i kuq në kartonin e kaltër, në asnjë mënyrë, duhet të jeni serioz”.

“Ne jemi gjithmonë të hapur në IFAB, në FIFA, për të shqyrtuar idetë dhe propozimet… por sapo ta shikoni, duhet të mbroni edhe lojën, thelbin e lojës, traditën e lojës”.

“Nuk ka karton të kaltër”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Home

Problemet financiare në kulm, “fundoset” klubi i njohur anglez

Published

on

0 0
Read Time:56 Second

Reading po kalon ditët më të vështira në dekada. Ata luajtën për herë të fundit në Premier League në vitin 2013 dhe më pas kaluan gjithë kohën në Championship duke luftuar për një rikthim në elitë.

“Uragani” për ta filloi vitin e kaluar nën udhëheqjen e Dai Yongge. Pasuan problemet financiare, skuadra zbriti në kategorinë e tretë, por tifozët do të ishin të lumtur nëse të këqijat marrin fund tani, kjo pasi Reading ësthë në prag të rënies në kategorinë e katërt.

Drejtuesit e ligës së Championship i hoqët pikë për herë të tretë këtë seozn për shkak të problemeve të tyre financiare. Atyre fillimisht iu zbrit një pikë në muajin gusht për shkeljen e rregullave të EFL-së dhe më pas tre pikë për dështimin për të depozituar 125% të pagës së tyre mujore deri në datën kur kanë rënë dakord me ligën, dhe më pas iu hoqën edhe tre pikë të tjera.

Ditën e martë, ata morën një zbritje tjetër pikësh, këtë herë për një vonesë prej më shumë se 80 ditësh në pagesën e taksave të të ardhurave të brendshme të Britanisë së Madhe.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=