Connect with us

Home

El Mundo zbulon kërkesat e Messi

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 24 Second

Ishte, pa dyshim, transferimi më i bujshëm i pothuajse të gjitha merkatove.

Viti 2021 rezervoi një të papritur në afatin kalimtar veror në futboll, teksa Lionel Messi, pas shumë vitesh qëndrimi në Barcelonë, vendosi të largohej nga “Camp Nou” për te Paris Saint Germain.

Në fjalimin lamtumirës, shtatë herë fituesi i “Topit të Artë” u kaplua nga emocionet, teksa thoshte se s’e mendonte ndonjëherë se do vijë kjo ditë.

Gjithsesi, përkundër kësaj, 35-vjeçari e “rëndoi dozën” e kërkesave ndaj katalunasve.

Sipas asaj që bën të ditur El Mundo, lojtari kishte disa kërkesa specifike, vështirë të plotësueshme.

Kërkesat e sulmuesit, sipas mediumit spanjoll, i gjeni më poshtë:

1 – Kontratë deri në vitin 2023 me mundësi vazhdimi të njëanshme për Messin

2 – Heqja e klauzolës së lirimit e cila do të fiksohet në një shumë simbolike prej 10,000 € (klauzola e tij në atë kohë ishte 700 milion €)

3 – 10 milionë euro bonus kontratë (për t’u paguar deri më 30 qershor 2023)

4 – Rinovimi i kontratës së Pepe Costa (menaxherit të ekipit të Barçës dhe mikut të Messit) në mënyrë që kontrata e tij të zgjasë aq sa Messi në Barça.

5 – ‘Box’ privat për familjet e Messit dhe Luis Suarez në Camp Nou

6 – Fluturim për festën Krishtlindjeve për në Argjentinë

7 – 20% e pagës fikse 2020/21 e shkurtuar për shkak të Covid, Messi dëshironte të rikuperonte 10% të asaj rroge në 21/22 dhe 10% shtesë në 22/23, me interes 3% në vit.

8 – Rritja e pagës së tij në rast të rritjes së taksave

Të gjitha këto kërkesa ishin vështirë të plotësueshme dhe argjentinasit, përkundër që fitoi gjithçka me Barçën, iu tregua dera e largimit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Home

Zyrtare: Faruk Statovci bëhet me punë të re, emërohet trajner i klubit kosovar

Published

on

0 0
Read Time:29 Second

Skuadra e KF Flamurtarit është bërë me trajner të ri dhe në shtab teknik e ka emëruar, Faruk Statovcin.

Përmes rrjeteve sociale, klubi nga Prishtina ka bërë të ditur marrëveshjen me trajnerin e ri, shkruan Indeksonline

“Emërimi i Statovcit si shef i shtabit teknik vjen si proces i nismës së projektit për rikthimin e klubit në nivelet më të larta sportive dhe puna e suksesshme ndërvite është vlerësuesi më i mirë për teknikun Statovci”

“Fillimi i fazës përgatitore në fillim të javës që po vjen shënon edhe fillimin e etapës së Statovcit në klub”, shkruhet në njoftimin e klubit


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Home

Rumania triumfon bindshëm ndaj Ukrainës

Published

on

0 0
Read Time:49 Second

Kombëtarja e Rumanisë ka shënuar fitore bindëse ndaj Ukrainës.

Edhe pse ishte pritur që të ishte ndeshje mjaftë e barabartë, rumunët triumfuan me rezultat të thellë 3:0.

Nicolae Stanciu me një eurogol nga distanca i dha epërsinë Rumanisë (29’).

I njëjti ishte afër të shënonte ndoshta golin e karrierës, duke tentuar nga rivendja këndore, megjithatë traversa e shpëtoi Lunin.

Rumania vazhdoi me të njëjtin ritëm edhe në pjesën e dytë, për të shënuar edhe dy herë për pikët e plota.

Fillimisht Razvan Marin shënoi një supergol nga distanca, ku lunin bëri një ndërhyrje të dobët (53’).

Ndërsa, vetëm katër minuta më vonë Denis Dragus shënoi nga afërsia për ta vulosur fitoren pas një asistimi të Dennis Man (57’).

Rasti i vetëm i Ukrainës që vlen të ceket ishte i Mykhailo Mudryk, por ky i fundit gjuajti mbi traversë.

Kësisoj, Rumania bëhet lider në grupin E me tre pikë, derisa Ukraina renditet në fund pa pikë. Në këtë grup gjenden edhe Belgjika dhe Sllovakia.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Home

FIFA e prerë, nuk do të ketë kartonë të kaltër

Published

on

0 0
Read Time:40 Second

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ka përjashtuar mundësinë e përdorimit të kartonit të kaltër.

Një plan ishte krijuar nga disa ligjvënës të futbollit për një karton të ri për t’u bashkuar me kartonët e tjetër të verdhë dhe të kuq.

Megjithatë, Infantino hodhi poshtë idenë e përdorimit të kartonit të kaltër në futbollin profesionist.

Duke folur në Skoci, përpara takimit të së shtunës të Bordit të Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) në Loch Lomond, ai tha: “FIFA është plotësisht kundër kartoni të kaltër”.

“Kartoni i kuq në kartonin e kaltër, në asnjë mënyrë, duhet të jeni serioz”.

“Ne jemi gjithmonë të hapur në IFAB, në FIFA, për të shqyrtuar idetë dhe propozimet… por sapo ta shikoni, duhet të mbroni edhe lojën, thelbin e lojës, traditën e lojës”.

“Nuk ka karton të kaltër”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=