Connect with us

Home

Data kur mbyllen transferet

Published

on

0 0
Read Time:2 Minute, 16 Second

Ju tregojmë se kur dhe në çfarë ore mbyllet merkato e transferimeve në Premier League, Serinë A, La Liga Bundesliga dhe Ligue One si dhe ligat e dorës së dytë.

Tregu i transferimeve të verës vazhdon me ritëm të plotë dhe ligat kryesore të klubeve më të rëndësishme në Evropë janë ende në kohë për të kompletuar skuadrat e tyre bazuar në përforcime dhe transferime të reja, shkruan Marca.

La Liga: 

Tregu i transferimeve të La Liga përfundon më 1 shtator në orën 23:59, siç u njoftua nga FIFA në maj. Do të jenë dy muaj intensive hyrje-daljesh. Që nga ai moment, skuadrat spanjolle do të duhet të presin që merkato dimërore të hapet sërish (1-31 janar 2023).

Premier League: 

Liga angleze dominon pjesën tjetër të ligave të mëdha për sa i përket shpenzimeve për transferime, por ka ende kohë për të marrë më shumë përforcime. Lëvizje të tilla si ato të Erling Haaland, Darwin Nunez, Christian Eriksen, Gabriel Jesus, Richarlison dhe Kalidou Koulibaly, ndër shumë të tjerë, bënë bujë në Angli. Pritshmëritë për sezonin e ardhshëm janë shumë të larta.

Dritarja verore angleze ka nisur më 10 qershor (nga 1 korriku dhe do të jetë e hapur deri më 1 shtator në orën 23:59.

Ligue 1:

Ka pasur shumë lëvizje dhe protagonisti kryesor ka qenë Paris Saint-Germain (PSG). Skuadra pariziene ka afruar Renato Sanches (Lille), mesfushorin portugez Vitinha (Porto), sulmuesin francez Hugo Ekitike (Reims) dhe mbrojtësin francez Nordi Mukiele (Leipzig).

Christophe Galtier deklaroi se pret edhe tre lojtarë të tjerë deri në fund të merkatos. Merkato në Francë do të qëndrojë i hapur deri më 1 shtator, në orën 23:59.

Bundesliga:

Liga gjermane ka qenë protagoniste e disa prej transfertave më të rëndësishme të kësaj vere.

Në rastin e Bundesligës, skuadrat do të lejohen të regjistrojnë nënshkrimet deri më 1 shtator në orën 23:59. Me fjalë të tjera, shumë lojtarë mund të transferohen edhe pasi të kenë luajtur disa ditë në kampionatin gjerman.

Seria A:

Seria A 2021/2022 përfundoi me Milanin duke ngritur një titull të ri kampion dhe me Interin që prek lavdinë në Coppa Italia. Interi është skuadra që ka tendencën më të madhe për të formuar njëmbëdhjetëshen e saj me lojtarë nga liga italiane, me 55%.

Më 1 shtator (ora 23:59) mbyllet edhe liga italiane.

Kur mbyllet tregu i transferimeve në ligat e tjera?

– Belgjikë: Fillimi më 15 qershor / mbarimi më 6 shtator

– Skoci: Fillimi 10 Qershor / Përfundimi 1 Shtator në orën 23:59.

– Turqi: Fillimi 17 Qershor / Fundi 8 Shtator

– Republika Çeke: Fillimi 21 Qershor / Përfundimi 8 Shtator

– Greqia: Fillimi më 1 korrik / Përfundimi më 15 shtator

– Portugali: Fillimi më 1 korrik / mbarimi më 22 shtator. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Home

Zyrtare: Faruk Statovci bëhet me punë të re, emërohet trajner i klubit kosovar

Published

on

0 0
Read Time:29 Second

Skuadra e KF Flamurtarit është bërë me trajner të ri dhe në shtab teknik e ka emëruar, Faruk Statovcin.

Përmes rrjeteve sociale, klubi nga Prishtina ka bërë të ditur marrëveshjen me trajnerin e ri, shkruan Indeksonline

“Emërimi i Statovcit si shef i shtabit teknik vjen si proces i nismës së projektit për rikthimin e klubit në nivelet më të larta sportive dhe puna e suksesshme ndërvite është vlerësuesi më i mirë për teknikun Statovci”

“Fillimi i fazës përgatitore në fillim të javës që po vjen shënon edhe fillimin e etapës së Statovcit në klub”, shkruhet në njoftimin e klubit


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Home

Rumania triumfon bindshëm ndaj Ukrainës

Published

on

0 0
Read Time:49 Second

Kombëtarja e Rumanisë ka shënuar fitore bindëse ndaj Ukrainës.

Edhe pse ishte pritur që të ishte ndeshje mjaftë e barabartë, rumunët triumfuan me rezultat të thellë 3:0.

Nicolae Stanciu me një eurogol nga distanca i dha epërsinë Rumanisë (29’).

I njëjti ishte afër të shënonte ndoshta golin e karrierës, duke tentuar nga rivendja këndore, megjithatë traversa e shpëtoi Lunin.

Rumania vazhdoi me të njëjtin ritëm edhe në pjesën e dytë, për të shënuar edhe dy herë për pikët e plota.

Fillimisht Razvan Marin shënoi një supergol nga distanca, ku lunin bëri një ndërhyrje të dobët (53’).

Ndërsa, vetëm katër minuta më vonë Denis Dragus shënoi nga afërsia për ta vulosur fitoren pas një asistimi të Dennis Man (57’).

Rasti i vetëm i Ukrainës që vlen të ceket ishte i Mykhailo Mudryk, por ky i fundit gjuajti mbi traversë.

Kësisoj, Rumania bëhet lider në grupin E me tre pikë, derisa Ukraina renditet në fund pa pikë. Në këtë grup gjenden edhe Belgjika dhe Sllovakia.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Home

FIFA e prerë, nuk do të ketë kartonë të kaltër

Published

on

0 0
Read Time:40 Second

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ka përjashtuar mundësinë e përdorimit të kartonit të kaltër.

Një plan ishte krijuar nga disa ligjvënës të futbollit për një karton të ri për t’u bashkuar me kartonët e tjetër të verdhë dhe të kuq.

Megjithatë, Infantino hodhi poshtë idenë e përdorimit të kartonit të kaltër në futbollin profesionist.

Duke folur në Skoci, përpara takimit të së shtunës të Bordit të Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) në Loch Lomond, ai tha: “FIFA është plotësisht kundër kartoni të kaltër”.

“Kartoni i kuq në kartonin e kaltër, në asnjë mënyrë, duhet të jeni serioz”.

“Ne jemi gjithmonë të hapur në IFAB, në FIFA, për të shqyrtuar idetë dhe propozimet… por sapo ta shikoni, duhet të mbroni edhe lojën, thelbin e lojës, traditën e lojës”.

“Nuk ka karton të kaltër”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=