Connect with us

UEFA Champions League

Champions League/ Napoli sfidon “homologët” spanjollë, “Topçinjtë” e Arsenal duan mrekullinë në “Do Dragao”

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 48 Second

Nuk mund të kishte mbyllje më spektakolare, të raundit të parë, të fazës së 1/16-ve, të UEFA Champions League, teksa mbrëmjen e kësaj të mërkure do të zhvillohen dy sfidat e fundit, të vlefshme për xhiron e parë, me “Topçinjtë” e Arsenal, që do të sfidojnë “Dragonjtë” portugezë të Porto, ndëra Barça do të “përplaset” në “Diego Armando Maradona”, me kampionët në fuqi të Italisë, Napoli.

Kështu, në “Estadio Do Dragao”, djemët e teknikut Mikel Arteta do të kërkojnë vijimin e një ecurie spektakolare, prej 5 fitoreve radhazi në Premier League, ku në total kanë arritur të shënojnë plot 21 gola dhe të pësojnë vetëm 2, duke treguar forcën e tyre edhe ndaj skuadrave si Liverpool apo West Ham, me “Të Kuqtë”, që i mundën me rezultatin 3 me 1, ndërsa me “Çekanët” luajtën “tenis”, duke i mundur me shifrat 6-0.

Arsenal vjen pas plot 7 vitesh mungesë në fazën e 1/16-ve, të UEFA Champions League, teksa do të kërkojë me ngulm, një biletë çerekfinaleje të këtij kompeticioni, gjë të cilën nuk e arrin, që prej 14 vitesh, ku asokohe eleminohej nga “Katalanasit” e Barcelona, teksa këtë sezon do të kenë shansin më të mirë, për të vazhduar më tej, teksa përballë tyre kanë një skuadër si Porto.

Megjithatë, në “ferrin” portugez mund të jetë një tjetër histori. “Topçinjtë” nuk kanë një rekord të mirë në transfertat evropiane, teksa në 11 sfidat e luajtura jashtë, në sfidat e fazës të 1/16-ve ose më tej ka arritur të regjistrojë vetëm 1 fitore, si dhe 2 barazime e 8 humbje, ku në të shumtat e rasteve i kanë “zgjidhur” përballjet, në sfidat në “shtëpi”, me fitore të thella, sidomos kur këto sfida kanë qenë ato të kthimit.

Mirëpo, pavarësisht statistikave, duket se djemtë e teknikut, Mikel Arteta janë më në formë se portugezët, me Saka, Martinelli, Odegaard, Rice e Kai Havertz, që pritet të tentojnë gjatë gjithë kohës portën e Diogo Costa dhe të vënë jo pak në vështirësi, “veteranin”, Pepe, me këtë të fundit, që këtë edcion të UEFA Champions League vendosi rekordin si lojtari më i vjetër, në këtë kompeticion, në moshën 41-vjeçare.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

UEFA Champions League

PSG-së i kthehen dy yje në skuadër për ndeshjen ndaj Barcelonës

Published

on

0 0
Read Time:19 Second

Pasi humbi ndeshjen e parë për shkak të pezullimit, Luis Enrique rikuperon Achraf Hakimi për ndeshjen e nesërme në Chanpions League.

Në skuadër është rikthyer edhe mbrojtësi tjetër i krahut, Nordi Mukiele.

Një nga problemet kryesore të ndeshjes së parë ishte mungesa e mbrojtësve natyralë të krahut në skuadrën franceze.

Vetëm Presnel Kimpembe do të jetë jashtë për të provuar rikthimin ndaj Barcelonës.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

UEFA Champions League

Sot hidhet shorti i Ligës së Kampionëve

Published

on

0 0
Read Time:18 Second

Sot duke filluar nga ora 12:00 do të hidhet shorti i Ligës së Kampionëve.

Real Madridi, Barcelona, Manchester City, Bayern Munichu, Paris Saint-Germaini, Arsenali, Atletico Madridi dhe Borussia Dortmundi janë ekipet të cilat janë kualifikuar për këtë fazë.

Ndërsa finalja e Ligës së Kampionëve për këtë sezon do të mbahet në Londër në stadiumin “Wembley”, më 1 qershor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

UEFA Champions League

Goli “dardan” nuk mjafton, Barça rikthehet pas 4 vitesh në çerekfinalet e Champions League

Published

on

0 0
Read Time:52 Second

Nuk mund të kishte mbyllje më të bukur të mbrëmjes. “Katalanasit” e Barcelona kanë zhvilluar performancë magjike mbrëmjen e kësaj të marte, teksa në “Estadi Olimpic Lluis Companys” kanë mundur me rezultatin e thellë, 3 me 1, kampionët në fuqi të Italisë, Napoli, në sfidën e kthimit të fazës së 1/16-ve, të Champions League, duke avancuar në fazën tjetër.

Goli “dardan” i Amir Rrahmanit nuk mjaftoi për të mbajtur italianët në lojës, teksa për djemtë e teknikut Xavi, Fermin Lopez, Joao Cancelo e “bomberi” polak, Robert Leëandoëski dërguan topin në rrjetën e Alex Meret, në minutat 15’, 17’ e 83’, duke siguruar pas plot katër vitesh kalimin për në çerekfinalet e kompeticionit më të rëndësishëm për klube në Evropë.

Kështu, me rezultatin e përgjithshëm 4 me 2, “Katalanasit” tashmë presin shortin e së premtes, për të mësuar emrin e kundërshtarit të radhës, në UEFA Champions League, teksa deri më tani si kundërshtar mund të ketë emra të mëdhenj të futbollit evropian, si Bayern Munich, Manchester City e Paris Saint-Germain. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=