Connect with us

Serie A

Bologna shkarkon Mihajlovicin

Published

on

0 0
Read Time:34 Second


Bologna është klubi i parë që ndryshon trajner në Serie A këtë sezon. Pas pesë ditësh, klubi emilian vendosi të shkarkojë Sinisha Mihaljovic, një trajner që grumbulloi vetëm tre pikë në pesë ndeshjet e para të Serie A.

Bologna tashmë ka filluar të kërkojë për zëvendësuesin e tij, ku i preferuari është De Zerbi, por nuk është e lehtë të bindësh ish-trajnerin e Shakhtarit. Claudio Ranieri, trajneri me eksperiencë është i etur për t’u rikthyer në rrugën e duhur. Thiago Motta dhe Semplici janë dy emra të tjerë që i shtohen listës.

Mihaljovic ka vuajtur për një kohë të gjatë nga një sëmundje e rëndë, ku iu rikthye përsëri mjekimeve intensive.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Continue Reading

Serie A

Tuttosport: Shkëmbimi Chiesa – Raspadori tani shumë i mundshëm mes Juventusit e Napolit

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 2 Second

Gazeta italiane Tuttosport raporton se një shkëmbim mes Juventusit dhe Napolit është diskutuar, ku përfshihen lojtarë si Federico Chiesa dhe Giacomo Raspadori, që kanë përafërsisht vlerë të njëjtë transferimi.

Juventusi është në kërkim të një klubi të ri për Chiesan, i cili nuk është pjesë e planeve të Thiago Mottas.

Nuk është sekret që trajneri i Napolit, Antonio Conte është një admirues i italianit, kështu që sipas Tuttosport, Chiesa mund t’i ofrohet Partenopeit në një marrëveshje shkëmbimi me Raspadori.

Gazeta me bazë në Torino thekson se të dy lojtarët kanë vlera të ngjashme transferimi, rreth 25 milionë euro secili, edhe nëse kontrata e Chiesas në Torino skadon në qershor 2025, ai është në dispozicion për të nënshkruar me çdo klub tjetër në më pak se gjashtë muaj.

Kjo diferencë mund të plotësohet nga Juventusi duke paguar 5 milionë euro për Napolin, por për momentin negociatat mes dy klubeve nuk kanë filluar.

Chiesa nuk po nxiton të vendosë të ardhmen e tij në Torino dhe dëshiron të fillojë para-sezonin me trajnerin e ri Thiago Motta përpara se të vendosë për një klub të ri të mundshëm.

Sulmuesi italian do të martohet të shtunën dhe më pas do të vlerësojë opsionet e tij në afatin kalimtar veror.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Serie A

“Fatkeqësi për Serie A-në”: Ish-shefi i ligës italiane kritikon largimin e mundshëm të Calafiorit në Premierligë

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

Ylli i Italisë, Riccardo Calafiori, është afër një transferimi te Arsenali dhe ish-drejtori sportiv i Serie A-së, Walter Sabatini e ka kritikuar një gjë të tillë.

Ndjekja e Calafiorit nga Arsenali ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme, me klubin që nuk ka arritur një marrëveshje për tarifën e transferimit. Alessandro Lucci, agjenti i Calafiorit, ka qenë i rëndësishëm në negocimin e marrëveshjes me Gunners duke tejkaluar konkurrentët si Bayer Leverkusen, Chelsea dhe Juventus në garën për të nënshkruar me mbrojtësin e talentuar, i cili vlerësohet në 45 milionë euro (38 milionë funte/49 milionë funte).
Riccardo Calafiori Bologna Juventus 20052024

Arsenali i ka paraqitur Calafiorit një vizion afatgjatë që thuhet se e tërheq lojtarin më shumë sesa ofertat nga klubet e tjera të interesuara. Ai është shfaqur si një lojtar kyç për Bologna që nga transferimi i tij nga skuadra zvicerane Basel vitin e kaluar. Mbrojtësi bëri debutimin e tij me kombëtaren në fillim të qershorit dhe luajti në të tre ndeshjet e Italisë në fazën e grupeve të Euro 2024 ndërsa mungoi gjatë humbjes së tyre ndaj Zvicrës javën e kaluar.

Në një intervistë të fundit për Radio Sportiva, siç raporton TMW, Sabatini ndau shqetësimet e tij për humbjen e një lojtari të kalibrit të Calafiorit në Serie A.

“Është një fatkeqësi kur lojtarë të rinj e të fortë si ai largohen nga liga jonë”, u ankua Sabatini.

“45 milionë euro si vlerësim është një shumë e madhe, por mbrojtësit paguhen edhe më shumë. Mendoj se është minimumi për dikë si ai: këmbëngulës, fizikisht imponues, autoritar dhe me personalitet në lojë. Të kujtojmë se çfarë bëri në minutën e 96-të kundër Kroacisë: ai doli me topin në këmbë, vrapoi dyzet metra, mori mbrojtjen dhe pasoi topin. Këto janë lojëra që i bëni vetëm nëse keni cilësi dhe kurajo dhe guximi për të rrezikuar dhe për të ekzekutuar aksionin është diçka që vetëm lojtarët e mëdhenj mund ta bëjnë.”
Arteta-Arsenal

Për Arsenalin, blerja e Calafiorit përfaqëson një investim strategjik në linjën e tyre mbrojtëse. Fokusi i klubit në nënshkrimin e lojtarëve të rinj dhe të talentuar përputhet me objektivat e tyre afatgjata për të ndërtuar një skuadër të fortë dhe konkurruese. Italiani mund të bëhet vërtet nënshkrimi i parë veror i Topçinjve në atë që Mikel Arteta ka premtuar se do të jetë një dritare “agresive” për klubin e Londrës së Veriut.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Serie A

Marotta përjashton mundësinë e dy transferimeve shumë të përfolura te Interi

Published

on

0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

Presidenti i Interit, Beppe Marotta, ka konfirmuar se Tajon Buchanan ka kaluar operimin me sukses, por ka përjashtuar mundësinë e transferimit të Marcos Alonsos dhe Albert Gudmundsson.

Marotta foli me gazetarët para shpalljes së listës së ndeshjeve të Serie A për sezonin 2024/25.

Mbrojtësi i krahut të djathtë i zikaltërve, Buchanan, pësoi një dëmtim të rëndë të tibisë ndërsa ishte në detyrë ndërkombëtare me Kanadanë dhe pritet të qëndrojë jashtë fushës për më shumë se katër muaj.

“Na vjen keq sepse ai është një djalë i ri, por kemi informacione se operacioni ishte i suksesshëm”, tha Marotta, cituar nga Gazzetta.

“Do të shohim se çfarë të bëjmë, por skuadra mbetet shumë konkurruese.”

Kjo do të thotë se Interi nuk po kërkon ende një zëvendësues.

“Kam lexuar shumë emra, duke përfshirë ata të Marcos Alonso dhe Gudmundsson, por sot i përjashtoj. Skuadra jonë është tashmë e fortë.”

Presidenti i Genoas, Alberto Zangrillo, nga ana tjetër, pohoi se Interi ishte i interesuar për Gudmundsson, por donte ta nënshkruante atë “falas” kështu në huazim me një opsion për ta blerë.

Lautaro Martinez me siguri do të qëndrojë në Inter dhe do të nënshkruajë një kontratë të re me gjigantët e Serisë A pas kthimit të tij nga Kupa e Amerikës, ndërsa portieri i Genoas, Josep Martinez po kalon testet mjekësore me zikaltrit.

“Ne jemi të lumtur që Lautaro do të qëndrojë dhe që ai është lideri ynë. Ai ka cilësi të mëdha njerëzore dhe do ta mbajë fanellën e Interit edhe për disa vite”, përfundoi Marotta.

Inter dhe Genoa do të takohen në Stadio Ferraris në ndeshjen e parë të Serie A të sezonit 2024-25.

Derbi i parë 2024-2025 della Madonnina do të zhvillohet shumë shpejt me Interin dhe Milanin që do të takohen në xhiron e 5-të.


Happy

Happy

0 %


Sad

Sad

0 %


Excited

Excited

0 %


Sleepy

Sleepy

0 %


Angry

Angry

0 %


Surprise

Surprise

0 %

Continue Reading

Lajmet në Trend

Copyright © 2021 LajmeSportive

Resize text-+=